Обратно в час — Част 1

Asen Lekov
3 min readFeb 3, 2017

За тези които не знаят, вече 4-та година се занимавам с преподаване, като дори втората година така се случи, че преподавах на две места. Обратно в час ще е една поредица с хронологично представени истории и виждания относно образователния процес, идеи, експерименти и други.

Началото

Веднага след като завърших Технологично училище “Електронни системи” през 2013 година, бях поканен да водя с още няколко съученика курс по програмиране за 10 клас. Малко мислих преди да скоча към предизвикателството, но защо се съгласих?

ТУЕС ми даде много и нямаше да е същото, ако не бяха уникалните свежи преподаватели по дисциплините по програмиране. Трябваше по някакъв начин да допринеса за успеха си и това в което училището ме превърна и реших, че една такава инициатива е подкрепата която мога да си позволя да дам към този момент.

Ами сега?

Бяхме трима надъхани младежи, впоследствие станахме четирима и ни беше предоставена празна папка в Google Drive с напътствия. В нея трябваше да слагаме материали и в процеса на работа се разписваше план за курса през годината. Трябваше да се водим по едни презентации от 2009, по които дори аз бях учил в 10 клас. А курса беше разделен на две части — първи срок теория и втори срок практика. Щяхме да водим на В и Г паралелки, които се смяташе, че не са толкова на “ти” с програмирането.
Аз направо се чувствах като пуснат в гората, но пък и някак свободен, защото имахме карт бланш да си планираме всичко. Бяхме минали през машината и бяхме излезнали живи, здрави и с едно наум.

Решихме, че е време да планираме и заложихме на някои основни промени…

Готови, на старта, старт…

Материалите бяха пръснати, трудно се намираха, но ако знаеш къде и какво да търсиш не беше такъв проблем.

Описахме си “Timeline” с това какво ще преподадем и горе-долу кога. Организирахме някаква структура в Drive и се роди идеята за Headquarters табличка в която се водеше абсолютно всичко — отсъствия на учениците, оценки, изпитвания, просто защото…

“Meh…дневници…”

Не искахме както минали години да разграничаваме теорията от практиката и затова за цел си бяхме поставили още от час първи да смесим теорията с упражнения и задачки. Да показваме нагледно докато разказваме сухата част от нещата.

Отворен курс

И нататък ще говоря повече за отворен курс, но първата крачка беше, че взехме единодушно решение още в началото: HQ табличката да бъде публична и достъпна за всички — ученици, родители няма значение. Така си мислехме, че си връзвахме гащите…

GitHub

Другo нововъведение, което решихме да опитаме, беше да говорим и покажем системи за контрол на версиите (version control systems), нещо за което по времето когато ние бяхме ученици се спомена в 11 клас за пръв път. Заложихме на нашумялото тогава Git и GitHub.

Та, да обобщим

Прясно завършили, се хвърлихме в дълбоките води с преподаването. Вкарахме в курса някои подобрения, ако може така да се каже и стартирахме буйно и устремно…

--

--

Asen Lekov

Experienced native mobile and web developer. Interested in management and education with a solid experience behind.